تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک یک فرایند پیچیده است که نیاز به دانش و تجربه و تخصص خاص دارد. در این مقاله به برخی از مهم‌ترین مراحل تعمیر گیربکس اتوماتیک اشاره می‌کنیم:

 • بررسی وضعیت گیربکس: در ابتدا، باید وضعیت گیربکس بررسی شود تا مشکلات گیربکس و عیوب موجود در آن شناسایی شوند.
 • جداسازی گیربکس: پس از شناسایی مشکلات، گیربکس از خودرو جدا می‌شود.
 • باز کردن گیربکس: برای دسترسی به اجزای داخلی گیربکس، آن را باز می‌کنند.
 • تعویض قطعات: پس از شناسایی قطعاتی که نیاز به تعویض دارند، آن‌ها را با قطعات جدید جایگزین می‌کنند.
 • تعویض روغن: روغن گیربکس همیشه باید تمیز و سالم باشد. در این مرحله، روغن قدیمی تخلیه شده و روغن تازه جایگزین می‌شود.
 • آزمایش گیربکس: پس از تعمیر و نصب گیربکس، آن را آزمایش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که به درستی کار می‌کند و هیچ مشکلی وجود ندارد.

تعمیر گیربکس ام جی، مشکلات گیربکس، تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس ممکن است زمان‌بر و هزینه‌بر باشد، اما با توجه به اهمیت این قطعه در خودرو، لازم است هرگاه نیاز شد تعمیر شود.

دلایل خرابی گیربکس

خرابی گیربکس اتوماتیک می‌تواند به دلیل چندین عامل رخ دهد. در زیر به برخی از دلایل شایع خرابی گیربکس اتوماتیک اشاره کرده‌ایم:

 1. کیفیت روغن نامناسب: روغن گیربکس باید همیشه تمیز و سالم باشد. استفاده از روغن نامناسب می‌تواند باعث کاهش عمر گیربکس شود.
 2. خرابی کامپیوتر: گیربکس اتوماتیک با کامپیوتر خودرو در ارتباط است و خرابی در کامپیوتر می‌تواند منجر به خرابی گیربکس شود.
 3. شکست قطعات داخلی: استفاده بیش از حد از خودرو، خرابی در قطعات داخلی گیربکس مانند دنده‌ها، صفحات کلاچ و بلبرینگ‌ها را به دنبال دارد.
 4. ضربه و شوک: ضربه‌های شدید به خودرو، مانند تصادفات و سرعت بالای خودرو، می‌تواند باعث خرابی گیربکس شود.
 5. عدم تعویض روغن به موقع: استفاده از روغن قدیمی گیربکس، می‌تواند باعث کاهش عمر آن شود.
 6. عدم تعویض فیلتر: فیلتر گیربکس اتوماتیک باید به موقع تعویض شود تا نجاسی‌ها و رسوبات داخل گیربکس جمع نشوند که در نتیجه باعث خرابی گیربکس می‌شود.
 7. عدم تعمیر به موقع: هرگاه مشکلات و خرابی‌های گیربکس شناسایی شود، لازم است به موقع تعمیر شوند و به تعویق نیفتند.

به طور کلی، رعایت نکات تعویض روغن و فیلتر به موقع، تعمیر به موقع خرابی‌ها و انجام بازرسی منظم، می‌تواند باعث افزایش عمر گیربکس اتوماتیک شود.

بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به شرایط مختلف و نوع خودرو بستگی دارد. با این حال، برخی تولید کنندگان خودرو برای خودروهایشان راهنمایی در مورد زمان تعویض روغن می‌دهند.

به طور کلی، برخی تولید کنندگان خودرو برای خودروهای شان توصیه می‌کنند که روغن گیربکس هر ۶۰,۰۰۰ تا ۹۰,۰۰۰ کیلومتر تعویض شود. اما در صورت استفاده از خودرو در شرایط سخت، ایجاد شرایط پرسرعت، ترافیک سنگین و یا فشار زیاد بر گیربکس (مثلاً استفاده از خودرو برای کشیدن تریلر)، تعویض روغن گیربکس قبل از این میزان کیلومتر پیشنهاد می‌شود.

هرگاه در مورد زمان تعویض روغن گیربکس شک دارید، بهتر است راهنمایی تولید کننده خودرو را مطالعه کنید یا با کارگاه تعمیرات خودرو خود مشورت کنید.

 

نگهداری گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک، یکی از قطعات مهم و حساس خودرو است و برای نگهداری آن به چند نکته‌ی مهم نیاز دارید:

 1. تعویض روغن به موقع: روغن گیربکس، با گذشت زمان آلوده می‌شود و باید به موقع تعویض شود. در صورت عدم تعویض روغن به موقع، عمر گیربکس کوتاه می‌شود.
 2. تعویض فیلتر به موقع: فیلتر گیربکس، جلوی ورود ذرات به داخل گیربکس را می‌گیرد. در صورت عدم تعویض فیلتر به موقع، رسوبات و ذرات ریز داخل گیربکس جمع می‌شوند و باعث خرابی گیربکس می‌شوند.
 3. انجام بازرسی منظم: بررسی منظم و بازرسی گیربکس، می‌تواند به شناسایی مشکلات و خرابی‌های احتمالی در زمان به موقع کمک کند.
 4. استفاده بیش از حد از خودرو: استفاده بیش از حد از خودرو و فشار زیاد بر گیربکس، می‌تواند باعث خرابی و کاهش عمر گیربکس شود.
 5. نگهداری و تعمیرات صحیح: هرگاه مشکلی در گیربکس شناسایی شود، باید به موقع تعمیر شود تا خرابی بیشتری رخ ندهد.
 6. رانندگی صحیح: رانندگی با سرعت بالا و تغییرات سریع دنده، می‌تواند باعث خرابی گیربکس شود. لذا، رانندگی صحیح و با مراعات قوانین راهنمایی می‌شود.
 7. نگهداری از سیستم خنک کننده: سیستم خنک کننده گیربکس، برای جلوگیری از گرم شدن زیاد گیربکس از طریق انتقال حرارت به روغن، استفاده می‌شود. لذا، نگهداری و تعویض به موقع سیستم خنک کننده، به حفظ عمر گیربکس کمک می‌کند.

با رعایت این نکات، می‌توانید عمر گیربکس خودرو خود را بالا ببرید و هزینه‌های ناشی از خرابی آن را کاهش دهید

چه قطعاتی از گیربکس زودتر خراب میشوند ؟

گیربکس اتوماتیک، یکی از قطعات حساس خودرو است که ممکن است در طول زمان خراب شود. برخی از قطعاتی که در گیربکس اتوماتیک رودتر خراب می‌شوند عبارتند از:

 1. دینام و پمپ: تغییرات دمایی و فشارهایی که در داخل محیط گیربکس اتوماتیک بوجود می‌آیند، می‌توانند باعث خرابی قطعاتی همچون پمپ روغن و دینام شوند.
 2. صفحات کلاچ: کلاچ‌های داخل گیربکس، به دلیل استفاده بیش از حد و نوسانات دما، ممکن است سایز خود را از دست دهند و از کار بیفتند.
 3. بلبرینگ: بلبرینگ‌هایی که برای نگهداری از روانی گردش قطعات مختلف در گیربکس استفاده می‌شوند، می‌توانند در صورت استفاده بیش از حد، سایز خود را از دست دهند و باعث خرابی گیربکس شوند.
 4. دنده‌ها: استفاده بیش از حد از خودرو، ممکن است باعث سایش و خرابی دنده‌های درون گیربکس اتوماتیک شود.
 5. سینکرونایزر: سینکرونایزر، قطعه‌ای است که برای هماهنگ‌سازی دنده‌های گیربکس استفاده می‌شود و ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد، خراب شود.
 6. صفحه سوئیچ: صفحه سوئیچ، قطعه‌ای است که وظیفه تبدیل دنده‌ها و حرکت از مقدار N به مقدار D، R و… را داراست و ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد خراب شود.
 7. مجموعه‌ی نوارهای فولادی: نوارهای فولادی درون گیربکس برای انتقال حرکت از دنده به دنده دیگر استفاده می‌شوند و ممکن است در صورت رعایت نکردن راهنمایی‌های تولید کننده، خراب شوند.

به طور کلی، مراقبت و نگهداری منظم از گیربکس اتوماتیک، می‌تواند باعث افزایش عمر آن شود. همچنین، در صورت شناسایی هرگونه مشکل و خرابی، بهتر است به محل مناسبی برای تعمیرات خودرو مراجعه کنید تا خرابی بیشتری رخ ندهد مانند تویوکارا.