تعمیر گیربکس شرق تهران

تعمیر گیربکس در شرق تهران را به میلاد باقری در تعمیرگاه تویوکارا بسپارید.

گیربکس خودرو ازجمله قطعات مهمی است که وظیفه انتقال ا موتور به چرخ‌ها را برعهده دارد و امکان حرکت خودرو را فراهم می‌آورد. بنابراین هر خودرویی اگر بخواهد حرکت کند نیاز به سیستم جعبه دنده یا گیربکس دارد. معمولاً گیربکس در خودروها ۴ و ۵ دنده برای حرکت به جلو و یک دنده برای حرکت به عقب دارند، که البته در خودروهای لوکس و جدید ۶ و ۷ دنده برای حرکت به جلو وجود دارد. سلامت و کارکرد صحیح این سیستم بر عملکرد صحیح خودرو تأثیر مستقیمی می‌گذارد. در ادامه این مطلب قصد داریم درخصوص این بخش حساس خودرو مطالب مفیدی ارائه دهیم.

     

گیربکس چیست و چه وظایفی دارد؟

نیروی گشتاور پیشرانه یا همان موتور باید باتوجه به نیاز خودرو به محور چرخ‌ها منتقل گردد، وظیفه تنظیم و کنترل این نیرو برعهده جعبه دنده یا گیربکس خودرو است. موتور در هر خودرویی وظیفه تولید گشتاور برحسب توان خودرو را دارد و گیربکس موظف است این سرعت را به‌صورت دلخواه تنظیم نماید. بنابراین گیربکس سرعت‌های مختلف را درحین رانندگی کنترل می‌نماید. علاوه‌براین گیربکس وظایف مهم دیگری نیز برعهده دارد که عبارتند از:

 • توقف خودرو درحین کار کردن موتور
 • کنترل سرعت خودرو در سراشیبی‌ها
 • تنظیم حرکت خودرو به جلو یا عقب

اجزاء و قطعات تشکیل‌دهنده گیربکس

جعبه دنده خودرو مانند دیگر قسمت‌ها از قطعات مختلف دیگری نیز تشکیل شده است که مهمترین قسمت آن‌ چرخ دنده‌ها هستند که در داخل محفظه گیبرکس قرار گرفته‌‍اند. باتوجه به قدرت خودرو، چرخ دنده‌ها مدل‌ها و انواع مختلفی دارند. در داخل سیستم گیربکس این چرخ دنده به یکدیگر متصل می‌شوند تا باتوجه به میزان قدرت انتقالی موتور، نیروی مناسبی به چرخ‌ها منتقل کنند. هرکدام از چرخ دنده‌ها نمایانگر یکی از دنده‌های داخل جعبه دنده است که به وسیله دسته دنده یا پدال شیفتر در داخل کابین به یکدیگر متصل می‌شوند.  مکانیزم عملکرد گیربکس مانند چرخ دنده‎های یک دوچرخه دنده‌ای است.

این سیستم حساس و مهم در خودرو شامل اجزاء و قطعات دیگری است که هرکدام وظایف خاصی را برعهده دارند، این قطعات عبارتند از:

 • محفظه گیربکس
 • محور کلاپ یا شافت ورودی
 • محور زیر یا شافت وسط
 • محور اصلی یا شافت خروجی
 • بیرینگ یا یاتاقان گیربکس
 • دسته دنده
 • کاسه نمد
 • دنده برنجی
 • ماهک
 • میل ماهک
 • چرخ دنده‌ها

مهمترین اصول مراقبت از گیربکس خودرو

گفتیم گیربکس مهمترین بخش در هر خودرویی محسوب می‌شود، بنابراین هرگونه مشکل یا نقص در این بخش بر عملکرد کلی خودرو تأثیرگذار است. مراقبت و نگهداری از این قسمت خودور بسیار اهمیت دارد، چراکه خرابی آن سبب انتقال نادرست نیرو و گشتاور بین موتور و چرخ‌ها می‌گردد و ممکن است آسیب‌های جدی به موتور خودرو وارد گردد. توجه داشته باشید تعمیر گیربکس فرآیندی پیچیده و پرهزینه است، بنابراین بهتر است قبل از بروز هرگونه خرابی نحوه مراقبت از آن را بدانید. نگهداری و مراقبت از گیربکس فعالیتی ساده است که با رعایت آن شما می‌توایند از رانندگی خود در بهترین شرایط سلامت خودرو لذت ببرید.

 

تعویض به موقع روغن گیربکس

روغن گیربکس بعد از طی کردن مسافتی مشخص آلوده می‌گردد، این آلودگی فرایند روغن کاری چرخ دنده‌ها را مختل می‌کند و سبب استهلاک، آسیب و حتی شکستگی آن‌ها می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکل روغن آلوده را با روغن اصل و استاندارد تعویض نمایید و مراقب نشت روغن در شفت‌های داخلی و بیرونی باشید. همچنین با بررسی دوره‌ای روغن درصورت مشاده تغییر رنگ آن سریعاً اقدام به تعویض روغن نمایید.

 

از روغن گیربکس استاندارد استفاده کنید

روغن نقش مهمی در عملکرد بهینه گیربکس دارد، بنابراین برای حفظ سلامت قطعات گیربکس حتماً از روغن مناسب و باکیفیت استفاده نمایید. برای اطمینان بیشتر شما نی‌توانید جهت تعویض روغن به مراکز معتبر و تعمیرگاه‌های مجازی مانند مجموعه تویوکارا مراجعه نمایید.

 

خودرو را اصولی روشن نمایید

سیستم راه‌اندازی خودرو در مدل‌های جدید و مدرن دارای روشی مؤثر است که سبب روشن شدن نرم خودرو می‌گردد. اگر این سیستم روشن شدن به درستی استفاده نشود و موتور به‌صورت ناگهانی روشن کردد یا کلاچ سریعاً رها گردد، آسیب‌های جدی و فشار بالایی به گیربکس وارد می‌آید. روش شدن اشتباه ممکن است در همان لحظه سبب آسیب به گیربکس نشود اما به مرور زمان گیربکس را معیوب می‌نماید. بنابراین در هنگام روشن کردن خودرو کلاچ را رها نکنید، دنده را به نرمی تعویض نمایید و از ترمز ناکهانی اجتناب کنید. همچنین بعد از روشن شدن خودرو سریعاً شروع به حرکت نکنید و اجازه دهید ابتدا موتور کمی گرم شود.

 

اصولی رانندگی کنید

سرعت زیاد درحین رانندگی و تعویض سریع دنده سبب وارد آمدن آسیب‌های جدی به گیربکس خودرو می‌گردد، بنابراین اصول رانندگی را رعایت نمایید. همچنین سعی کنید در هنگام رانندگی به‌صورت مداوم دنده‌ها را تعویض نکنید، چراکه این عملکرد سبب داغ شدن روغن گیربکس و از بین رفتن خاصیت روان‌کنندگی آن می‌شود. عدم عملکرد صحیح روغن به قطعات گیربکس آسیب‌های زیادی وارد می‌آورد، پس فراموش نکنید بدون دلیل دنده‌ها را تعویض نکنید.

 

از داغ شدن گیربکس جلوگیری کنید

به‌طورکلی تمام قطعات خودرو جهت کار در شرایط سخت ساخته شده‌اند، اما تحمل بیش‌ازحد گرما برای این قطعات میسر نیست. بنابراین مراقب گیربکس باشید تا زیادتر از حد مجاز داغ نشود. درصورت بروز این مشکل حتماً در سریع‌ترین زمان ممکن به تعمیرگاهی مجهز مراجعه نمایید.

 

تمیز نگهداشتن گیربکس

گیربکس و قطعات موتوری در خودرو در محیط‌های کثیف و پر از گردوغبار فعالیت دارند. ذرات خارجی و معلق در هوا روی گیربکس می‌نشینند و سبب داغ شدن آن می‌شوند، درنتیجه برای جلوگیری از این مشکل باید به سرویس‌های دورهای و رسیدگی به گیربکس اهمیت دهید.

 

هرگونه صدا را جدی بگیرید

صداها یا لرزش‌های نامتعارف و غیر عادی مانند یک زنگ هشدار هستند. برای کارکرد بهتر و حفظ سلامت گیربکس بهتر است به این صداها توجه نمایید تا از بروط مشکلات پیچیده و وارد آمدن هزینه‌های بیشتر جلوگیری کنید.

 

در زمان بی‌حرکت بودن خودرو فشار اضافه وارد نکنید

در زمان بی حرکت بودن خودرو دست خود را از روی دنده و پای خود را از روی کلاچ بردارید. فشار حاصل از دست و پای شما ممکن است ناچیز باشد اما همین فشار کم به مرور زمان سبب وارفتگی و شل شدن قسمت‌های متصل به پدال کلاچ و دنده می‌شوند.

 

سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید

در دفترچه راهنما خودرو بهترین زمان سرویس دوره‌ای گیربکس و تعویض روغن آن مشخص شده است. بهتر است با جدی گرفتن این فعالیت قبل از بروز اختلال یا نقص در عملکرد گیربکس مشکلات احتمالی را برطرف و سلامت گیربکس را تأمین نمایید.

 

درصورت بروز مشکل چه عکسل‌العملی نشان دهیم؟

با مطالعه دفترچه از علائم و نشانه‌های خرابی گیربکس مطلع شوید و درصورت بروز هرکدام از ادامه رانندگی خودداری کنید و سریعاً خود را به تعمیرگاهی مجاز برسانی. خوشبختانه امروزه در تمام نقاط تهران تعمیرگاه‌های مجهز و فنی وجود دارند و رسیدگی به مشکلات خودرو کمی آسان‌تر شده است. بنابراین اگر ساکن شرق تهران هستید به شما پیشنهاد می‌دهیم درصورت مشاهده علائم نقص در گیربکس خودرو  و برای تعمیر گیربکس در شرق تهران، سریعاً به مجموعه تویوکارا مراجعه نمایید. در این مجموعه تمامی عیوب گیربکس توسط دستگاه‎های مجهز مشخص می‌گردد و تکنیسین‌های فنی مجموعه به‌صورت کاملاً حرفه‌ای این مشکلات را برطرف می‌نمایند.

همچنین به دلیل گستردگی مشکل اگر خودرو شما نیاز به تعویض گیربکس داشته باشد، در مجموعه تویوکارا از قطعات فابریک و استاندارد جهت این اقدام استفاده می‌کنند.

کلام آخر

اگر علاقه دارید از رانندگی خود لذت ببرید و همچنین رانندگی ایمنی را تجربه نمایید به سلامت گیربکس خودرو خود اهمیت دهید. با توجه نمودن به انجام سرویس‌های دوره‌ای و رسیدگی به موقع جهت تعمیر از ایجاد آسیب‌های بیشتر جلوگیری می‌نمایید و سلامت گیربکس خودرو خود را تضمین می‌کنید. تعمیر گیربکس در شرق تهران  در مجموعه تویوکارا در زمینه سرویس‌های دوره‌ای گیربکس و همچنین تعمیر این سیستم با کمک تکنیسین باتجربه و فنی آماده ارائه خدمات به شما رانندگان گرامی است.