مشکلات رایج گیربکس MVM

مشکلات رایج گیربکس ام وی ام را اگر بدانید، به تعمیرکار کمک میکند تا مکشل را شناسایی کند.

خودرو ام وی ام MVM یکی از خودوروهای لوکس و مورد پسند ایرانیان است که توسط کمپانی چری ساخته شده است. این خودرو با پیشرانه ۵/۱ لیتری و دو نوع گیربکس دستی و اتومات از سال ۹۵ وارد بازار ایران شده است. گیربکس ام وی ام از پیچیده‌ترین قطعات یدکی این خودرو محسوب می‌شود که از قطعات کوچکتری تشکیل گردیده است و نیرو و گشتاور تولید شده از موتور خودرو را به چرخ‌ها منتقل می‌کند.

معمولاً سیستم گیربکس در تام خودروها با نام جعبه دندان نیز شناخته می‌شود. همچنین گیربکس در خودرو وظیفه دارد قدرت تولید شده موتور را کنترل و تنظیم کند و از ایجاد سرعت‌های ناخواسته در جاده‌ها و مسیرهای پیچیده جلوگیری کند.

تعمیر گیربکس mvm، تعمیر گیربکس ام وی ام،مشکلات رایج گیربکس ام وی ام

علائم مشکلات در گیربکس ام وی ام

گیربکس اتوماتیک ام وی ام MVM حساسیت بسیار بالایی دارد، درنتیجه بهتر است به محض بروز مشکل در عملکرد این سیستم سریعاً به تعمیرگاه تخصصی مراجعه نمایید. شایع‌ترین مشکلات گیربکس ام وی ام عبارتند از:

  • روشن شدن چراغ چک موتور: یکی از دلایلی که سبب روشن شدن چراغ چک موتور می‌گردد وجود مشکل در گیربکس خودرو محسوب می‌شود. سنسورهای موجود در سیستم گیربکس به محض بروز مشکل، ایرادات را به کامپیوتر خودرو منتقل می‎کنند و سپس با روشن شدن چراغ چک راننده متوجه بروز این مشکلات می‌گردد.
  • کم شدن قدرت خودرو: درصورتی که میزان سطح روغن گیربکس کم باشد، یا روغن نشتی داشته باشد، قدرت خودرو کاهش می‌یابد. این مشکل با تعویض روغن گیربکس برطرف می‌شود.
  • تأخیر در عملکرد گیربکس: گیربکس‌ های خودرو ام وی ام به نحوی طراحی شده‌اند که عمل تعویض دنده را بسیار سریع و در کثری از ثانیه انجام می‌دهند. اگر احساس کردید تعویض دندان با تأخیر انجام می‌شود، اطلاع داشته باشید که این مشکل به دلیل نشتی روغن گیربکس ایجاد شده است و هرچه سریع‌تر برای رفع آن اقدام نمایید.
  • شنیدن صدای زوزه از گیربکس: درصورتی که چرخ دنده آسیب دیده باشد یا خودرو یاتاقان زده باشد، این صدا از گیربکس شنیده می‌شود.
  • تقه زدن گیربکس: ایرادات برقی، نبود فشار روغن و ایراد یا خرابی در دسته موتور سبب شنیدن صدای تقه از گیربکس می‌شود.
  • خلاص شدن گیربکس اتوماتیک: بریدن دنده اویل پمپ، خرابی توربین، هرز شدن پلوس، معیوب بودن چرخ دنده‌های داخل گیربکس و خالی بودن گیربکس از روغن سبب خلاصی گیربکس می‌گردد.
  • نشت روغن گیربکس: نشتی روغن گیربکس از ایراداتی است که نشانه خرابی گربکس است و باید هرچه سریع‌تر برطرف گردد. در غیر این صورت خسارت‌های سنگینی به گیربکس خودرو ام وی ام وارد می‌شود.
  • احساس بوی سوختگی از روغن گیربکس: دلیل اصلی بوی سوختگی گرم شدن بیش از حد روغن است. روغن گیربکسی که کثیف شده باشد یا بوی سوختگی بدهد، عملکرد ناقصی دارد و به گیربکس آسیب می‎رساند.

چگونه از خرابی گیربکس جلوگیری کنیم؟

جهت پیشگیری بهتر است اطلاعاتی از مشکلات رایج گیربکس ام وی ام داشته باشید تا در زمان رانندگی ، موارد را رعایت کنید. 

در صورت بروز مشکل از خرابی گیربکس خودرو ام وی ام مراجعه به موقع جهت سرویس این سیستم ضروری است. همچنین تعویض دوره‌ای روغن گیربکس به سلامت سیستم جلوبندی کمک فراوانی می‌کند. زمان سرویس‌های دوره‌ای و تعویض روغن گیربکس در دفترچه راهنمای خودرو درج شده است. شما باتوجه به اطلاعات دفترچه مرتباً عملکرد گیربکس خودرو ام وی ام خود را چک نمایید. همچنین به خاطر داشته باشید درصورت مشاهده هرکدام ا علائم خرابی این سیستم از ادامه رانندگی خودداری و سریعاً به یک تعمیرگاه معتبر و مجهز مراجعه نمایید. در غیر این صوت مشکل خودرو شما گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود.

کلام آخر

گیربکس هر خودرویی مهمترین بخش خودرو به‌شمار می‌آید. ازطرفی تعمیر به موقع این سیستم از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری می‌نماید. خودروهای اتومات و جدید ازلحاظ عیب یابی و تعمیر با خودروهای قدیم تفاوت دارند. اغلب خودروهای جدید دارای سیستم کامپیوتر هستند و با اتصال به دستگاه عیب یابی امکان تشخیص مشکلات آن‌ها وجود دارد، بنابراین در زمان بروز خرابی مراجعه به تعمیرگاه مجهز و حرفه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است.

مجموعه تعمیرگاهی تویوکارا در زمینه تعمیر گیربکس خودرو م وی ام MVM با استفاده از دستگاه های پیشرفته عیب یابی را انجام می‌دهد و با کمک کادری فنی و ماهر سیستم گیربکس خودرو شما را تعمیر می‌کند. همچنین درصورت نیاز به تعویض قطعه تویوکارا با استفاده از قطعات فابریک و استاندارد اقدام به تعویض گیربکس خودرو شما می‌نماید. تنها کافی است شما با مشاهده هرکدام از علائم خرابی گیربکس خودرو م وی ام به این مجموعه مراجعه نمایید.