اشکالات گیربکس اتوماتیک در صورت نادیده گرفتن یا نادیده گرفتن می تواند منجر به هزینه های آزاردهنده شود. گیربکس اتوماتیک شما یک سیستم حیاتی در وسیله نقلیه شما است و برای اطمینان از عملکرد طولانی مدت آن به مراقبت و توجه شما نیاز دارد. بسیاری از مردم نمی دانند که تعویض گیربکس اتوماتیک می تواند بیش از یک موتور هزینه داشته باشد. این امر توجه به علائم و مشکلات موجود در این مقاله را برای جلوگیری از هزینه تعمیر اساسی مهم می کند.

علائم نقص گیربکس اتوماتیک در این مقاله :

۱. احساس سکون یا تکان خوردن در دنده
۲. وسیله نقلیه درگیر نمی شود یا هنگام دنده پاسخ نمی دهد.
۳. صدا ایجاد می کند: ضربه زدن، زمزمه کردن یا سر و صدا کردن، عملکرد پر سر و صدا در دور آرام
۴. بوی سوختن
۵. لغزش دنده
۶. ناکافی یا نشتی سیال انتقال
۷. چراغ خرابی روشن بودن آن را بررسی کنید

این مقاله ممکن است ذهن شما را راحت کند، یا ممکن است زنگ خطر را در ذهن شما به صدا درآورد. در هر صورت، ما قصد داریم با اطلاعات زیر به شما کمک کنیم. با داشتن اطلاعات مناسب، می توانید تصمیمی آگاهانه در مورد اینکه چه کاری انجام دهید (در صورت وجود) بگیرید.

این علائم خطای گیربکس اتوماتیک به شما می گوید که توجه کنید

گیربکس اتوماتیک شما یک سیستم مکانیکی و کامپیوتری بسیار پیچیده است. بنابراین، تعمیر گیربکس اتوماتیک شما ممکن است گرانتر از موتور شما باشد (بسته به ماشین شما). این بدان معناست که اگر یکی از این علائم رخ داد، بهتر است به جای نادیده گرفتن آن یا صبر کنید تا از بین برود، توجه کنید. اگر از نگهداری آنها غافل شوید، هزینه و دردسر زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

 

۱. احساس توقف یا لرزش دنده

گیربکس اتوماتیک شما معمولاً هنگام تعویض دنده به دنده به آرامی کار می کند. هنگام تعویض دنده خودرو، نباید هیچ گونه صدای جیر جیر، لیز خوردن یا لرزش احساس کنید. هنگامی که برای اولین بار دچار این مشکل می شوید، علائم ممکن است جزئی به نظر برسند. با این حال، بهتر است تا زمانی که هنوز در این مرحله است مراقب باشید، زیرا با ادامه استفاده بدتر می شود. اگر از قبل در هنگام تعویض دنده احساس ناراحتی می کنید، نشانه آن است که زمان آن رسیده است که آن را برای سرویس تحویل بگیرید و به آن نگاه کنید. در حالت عادی وقتی گیربکس به دنده ها آسیب می زند، به تدریج بدتر می شوند.

خلاصه: این مشکل جدی تری است و زمان مهم است. فراموش نکنید که خودرو خود را در اسرع وقت به سرویس گیربکس اتوماتیک ببرید.

 

۲. وسیله نقلیه در هنگام دنده درگیر نمی شود یا واکنشی نشان نمی دهد

وقتی وسیله نقلیه خود را به دنده یا دنده دنده می‌دهید، فوراً عکس‌العمل نشان می‌دهد یا تأخیر دارد؟ وقتی ماشین را در دنده یا دنده قرار می دهید گیربکس اصلا کار نمی کند؟ این هر دو مشکلاتی هستند که ممکن است نشان دهنده یک نقص باشند. ممکن است نشان دهنده مشکل در روغن گیربکس باشد که خواص محافظتی آن بدتر شده و ضخیم تر شده است . در این مورد، تعویض روغن گیربکس می تواند به شما کمک کند.

احتمال دیگر این است که شما ممکن است با مشکل سیستم کامپیوتری مواجه شده باشید. گاهی اوقات بازنشانی کامپیوتر خودرو نیز می تواند مشکل را برطرف کند. می توانید این کار را خودتان با قطع کردن باتری به مدت ۳۰ دقیقه انجام دهید. این ممکن است به آن اجازه تنظیم مجدد را بدهد. اگر کار نکرد، وقت آن رسیده است که به یک مکانیک گیربکس واجد شرایط اجازه دهید آن را برای شما بررسی کند.

خلاصه: وقتی گیربکس اتوماتیک شما درگیر نمی شود یا با تاخیر پاسخ می دهد، وقت آن است که از کسی بخواهید به آن نگاه کند. بیشتر مشکلات ناشی از این علائم جزئی هستند، اما بهتر است مطمئن شوید تا بعداً حدود ۱۵۰۰۰ پوند هزینه نداشته باشد.

 

۳. صدا ایجاد می کند: ضربه زدن، زمزمه کردن یا سر و صدا کردن، بیکاری پر سر و صدا

اگر ناگهان صدای زمزمه، وزوز یا تق تق در زیر خودروی خود شنیدید که قبلاً هرگز نشنیده اید، ممکن است در انتقال خودرو مشکل داشته باشید. این مشکل احتمالا جزئی است، اما می تواند نشان دهنده چیز بدتری باشد.

برخی از صداهایی که از گیربکس شما می آیند ممکن است ناشی از خراب شدن روغن گیربکس اتوماتیک شما باشد . این روغن وظیفه سنگین روانکاری مقدار شگفت انگیزی از چرخ دنده ها و اجزای مکانیکی را انجام می دهد. با گذشت زمان و با استفاده، این روغن خاصیت محافظتی خود را از دست می دهد و به جایی می رسد که نمی تواند جلوی این اصطکاک را بگیرد. اصطکاک چیزی است که این سیستم پیچیده گیربکس اتوماتیک را خراب می کند.

اگر صدای تق تق می شنوید و مشکوک هستید که از گیربکس می آید، ممکن است قسمت داخلی گیربکس شما قبلاً بیرون آمده باشد. اگر چنین است، مهم است که بلافاصله یک مکانیک گیربکس اتوماتیک واجد شرایط به آن نگاه کنید.

خلاصه: در حالی که برخی از صداها ممکن است مشکلات ساده ای به دلیل مایع گیربکس شما باشند، در موارد دیگر ممکن است جدی تر باشند. در صورت امکان حتما روغن گیربکس اتوماتیک خود را چک کنید. به زودی به فروشگاه ما بیایید تا با یکی از تکنسین های گیربکس ما در مورد این موضوع صحبت کنید. اگر مطمئن نیستید و نیاز به آرامش دارید، همین حالا با ما تماس بگیرید یا از خدمات ما دیدن کنید .

 

۴. بوی سوختن می دهد

ماشین شما نباید بوی سوختگی داشته باشد و این موضوعی است که باید نگران آن باشید. یکی از رایج‌ترین دلایل بوی سوختگی از گیربکس گرم شدن بیش از حد روغن گیربکس است. مایع گیربکس شما نقش مهمی در حفظ عملکرد صحیح این سیستم بسیار گران قیمت و پیچیده دارد. عمدتا روانکاری است.

هنگامی که توانایی روانکاری مایع گیربکس شما در طول زمان و مسافت پیموده شده کاهش می یابد، باعث اصطکاک مخرب بین تمام قطعات می شود. اصطکاک باعث از کار افتادن قطعات و ایجاد زباله و لجن احتمالی می شود که همه اینها در نهایت منجر به خرابی انتقال می شود. این منجر به یک موقعیت گران قیمت و نسبتاً آزار دهنده می شود.

گاهی اوقات علت فقط پایین بودن سطح مایع انتقال است. این معمولاً به دلیل نشتی ایجاد می شود زیرا برخلاف روغن موتور در بیشتر خودروها، روغن گیربکس به مرور زمان تحلیل نمی رود. همچنین، این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که نوع اشتباهی از مایع گیربکس به وسیله نقلیه شما اضافه شود.

خلاصه: اگر بوی سوزش ناشی از انتقال خود را استشمام کردید، وقت آن است که قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ اقدام کنید. اگر می دانید چگونه، سطح مایعات خود را بررسی کنید و با ما تماس بگیرید یا به ما مراجعه کنید تا دلیل آن را بیابید و خیال خود را راحت کنید.

 

۵. تعویض دنده

آیا ماشین شما در صورت نیاز از دنده خارج می شود یا کشش را از دست می دهد؟ اگر چنین است، این یک مشکل امنیتی جدی است. اگر گیربکس شما در حالی که پشت فرمان هستید دنده تغییر می کند و برای جلوگیری از بروز مشکل باید شتاب بگیرید، ترسناک است.

کامپیوتر خودروی شما به گیربکس می گوید که چه زمانی از یک دنده به دنده دیگر تعویض کند. به ماشین شما می گوید که چه زمانی نیرو را به چرخ های شما ارسال کند. اگر چیزی در اینجا خراب باشد، ممکن است سیگنال به درستی ارسال نشود.

خلاصه: تعویض دنده یک مشکل ایمنی جدی است. اگر گیربکس اتوماتیک وسیله نقلیه شما به دنده رفت و آمد کرد، فوراً تماس بگیرید یا به خدمات ما مراجعه کنید. اگر فکر نمی کنید می توانید به ماشین خود برای رانندگی در اینجا اعتماد کنید، با ما تماس بگیرید و ما می توانیم یک کامیون یدک کش برای شما ترتیب دهیم.

 

۶. مایع انتقال ناکافی یا نشتی

آیا تا به حال مایع قرمز روشن یا احتمالاً کثیف قرمز تیره را در خیابان یا کف گاراژ خود دیده اید؟ احتمالاً مایع گیربکس اتوماتیک را می بینید. از آنجایی که مایع گیربکس هرگز نباید نشتی داشته باشد، این می تواند منجر به خرابی کامل بسیار جدی گیربکس شما شود. این بسیار ناخوشایند و پرهزینه است (معمولاً بیشتر از یک موتور جدید).

برخلاف روغن موتور، روغن گیربکس معمولاً با گذشت زمان و مسافت پیموده شده تحلیل نمی رود. بنابراین، اگر می‌بینید که مایع گیربکس کم می‌شود، در جایی نشتی وجود دارد. مایع گیربکس کم می تواند اصطکاک زیادی در گیربکس شما ایجاد کند که باعث می شود قطعات داخل آن خراب شود و در نهایت باعث از کار افتادن کامل گیربکس شود.

مایع گیربکس کم یا نشتی چقدر جدی است؟ اگر کاری انجام ندهید، به یک مشکل بسیار جدی تبدیل می شود. با این حال، لازم نیست اینگونه باشد. گاهی اوقات نشتی فقط یک سرویس کم هزینه برای جایگزینی واشر نشتی یا احتمالاً شلنگ است. به یاد داشته باشید، از یک مشکل جزئی در انتقال خود غافل نشوید، مگر اینکه بعداً مشکل بزرگی را بخواهید.

خلاصه: نشتی و مایع کم در انتقال شما طبیعی نیست. اگر مشکل را زود تشخیص دهید، هزینه تعمیر احتمالا کمتر خواهد بود. برای بررسی نشتی، به دنبال مایع قرمز رنگ زیر ماشین خود باشید. ما توصیه می کنیم که آن را بلافاصله قبل از بروز هر گونه مشکل بزرگ به سرویس ما بیاورید.

 

۷. بررسی کنید که چراغ خطا روشن باشد

چراغ خطای شما وجود دارد تا به شما کمک کند متوجه شوید که آیا مشکل فعلی یا قریب الوقوع در ماشین شما وجود دارد. اما این چراغ می تواند نشان دهنده مشکل بسیاری از سیستم های مختلف در ماشین شما باشد، نه فقط گیربکس شما.

انتقال شما حاوی حسگرهای متعددی است که می توانند هر چیز غیرعادی را در انتقال شما تشخیص دهند – می تواند بسیار بیشتر از شما پیش بینی کند. این سنسورها سیگنال هایی را به رایانه شما ارسال می کنند که مشکلی وجود دارد. سپس چراغ عیب روی نشانگر کنترل به شما می گوید که مشکلی وجود دارد.

چرا چراغ عیب را چک کنید؟ این به این دلیل است که اگر مشکل مربوط به انتقال باشد و نشان دهنده مشکلی باشد که می تواند زود تشخیص داده شود، راه حل شما ممکن است جزئی باشد. اگر منتظر بمانید، می توانید از غم و اندوه و پول غیر ضروری زیادی صرفه جویی کنید.

خلاصه: اگر چراغ نقص شما روشن است، فوراً آن را بررسی کنید. ممکن است چیز بسیار کوچکی باشد که رایانه شما تشخیص می دهد و می تواند ۱۰۰۰ دلار در هزینه تعمیر شما صرفه جویی کند.

 

راه حل

بسیاری از مشکلات انتقال شما از کوچک شروع می شود. نادیده گرفتن نقص ها و علائم گیربکس اتوماتیک که در بالا ذکر شده است اغلب منجر به تعمیرات پرهزینه می شود. برخی از تعمیرات جزئی و مقرون به صرفه هستند و می توانند از هزینه های بالا در آینده جلوگیری کنند. اگر آرامش خاطر و پول برای شما مهم است و با هر یک از این مشکلات گیربکس اتوماتیک مواجه هستید، با ما تماس بگیرید یا وسیله نقلیه خود را به فروشگاه ما بیاورید و نظر ما را بگیرید.